EN

Zahteva za dostop

Od 1. 1. 2013 je skladno z metodo vstopno-izstopnih točk uporabnikom prenosnega sistema zemeljskega plina omogočen ločen in neodvisen zakup prenosne zmogljivosti tako na mejnih vstopno-izstopnih točkah v/iz Republike Slovenije kot tudi na izstopnih točkah znotraj Republike Slovenije.

Zahteva za dostop na izstopni točki v Republiki Sloveniji

Upravičen odjemalec oz. vlagatelj zahteve, skladno z lastnimi potrebami po prenosnih zmogljivostih, operaterju prenosnega sistema posreduje Zahtevo za dostop na izstopni točki v Republiki Sloveniji ločeno za izstopno točko končnega odjemalca oz. ločeno za izstopno točko operaterja distribucijskega sistema, namenjeno distribucijski oskrbi, pri čemer mora upravičen odjemalec oz. vlagatelj zahteve v obeh primerih upoštevati tehnične zmogljivosti priključka, določenega v pogodbi o priključitvi.

V zahtevi za dostop na izstopni točki končnega odjemalca v Republiki Sloveniji vlagatelj navede:

  • naziv in naslov končnega odjemalca,
  • izstopno točko v RS – predajno mesto, predajni tlak,
  • največji dnevni pretok – želena izstopna prenosna zmogljivost (kWh/dan), največji urni pretok (Nm3/h),
  • začetek in trajanje dostopa do prenosnega sistema,
  • naziv in naslov dobavitelja zemeljskega plina,
  • naziv in naslov nosilca bilančne skupine,
  • okvirne  letne količine zemeljskega plina za odjemalca (kWh).

V zahtevi za dostop na izstopni točki operaterja distribucijskega sistema za namene distribucijske oskrbe v Republiki Sloveniji vlagatelj navede:

  • naziv in naslov operaterja distribucijskega sistema,
  • izstopno točko v RS – predajno mesto, predajni tlak,
  • največji dnevni pretok – želena izstopna prenosna zmogljivost (kWh/dan), največji urni pretok (Nm3/h),
  • začetek in trajanje dostopa do prenosnega sistema,
  • naziv in naslov nosilca bilančne skupine,
  • okvirne  letne količine zemeljskega plina za operaterja distribucijskega sistema (kWh).

Letne pogodbe o prenosu se praviloma sklepajo za plinsko leto od 1. oktobra do 30. septembra, s trajanjem enega ali več let. Zahteve za dostop je potrebno, skladno z obstoječo zakonodajo in Pravili o postopku za dodeljevanje zmogljivosti prenosnega sistema za vstopne in izstopne točke znotraj Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 152/20), posredovati do vključno 30. junija v tekočem plinskem letu za prihodnje plinsko leto ali več prihodnjih plinskih let od 1. oktobra naprej.

Pri izpolnjevanju zahteve za dostop je potrebno upoštevati tehnične zmogljivosti priključka. Dostopa za večje pretoke, kot je zmogljivost priključka oz. kot so navedeni v pogodbi o priključitvi, operater prenosnega sistema ne more odobriti.

Ko operater prenosnega sistema odobri zahtevo za dostop na izstopni točki, vlagatelju posreduje v podpis pogodbo o prenosu, ki jo vlagatelj podpiše v 15 dnevnem opcijskem roku za podpis pogodbe.

Uporabnik sistema si lahko zagotovi zakup prenosne zmogljivosti za dan vnaprej na podlagi sklenjene okvirne pogodbe. Okvirno pogodbo sklene tako, da operaterju prenosnega sistema posreduje izpolnjeno Zahtevo za okvirno pogodbo o prenosu za izstopno zmogljivost v Republiki Sloveniji ter Soglasje nosilca bilančne skupine za izstopno točko iz okvirne pogodbe. Operater prenosnega sistema po odobritvi zahteve uporabniku sistema posreduje okvirno pogodbo v podpis.

POMEMBNO

Dokumenti

Zahteve za dostop na izstopni točki v Republiki Sloveniji za zakup zmogljivosti:

Nujni klici 24h:
01 582 06 66